TRÄNINGSMATCHER 2018/19

Här presenterar vi ligaklubbarnas inplanerade träningsmatcher och resultat från desamma inför säsongen 2018/19. Sidan uppdateras löpande.

ALVIK BASKET

4 september 19:00 Telge – Alvik, Tälje A, 65-67

8 september 15:00 A3 – Alvik, Dragonskolan Umeå, 53-54
9 september 12:30 A3 – Alvik, Dragonskolan Umeå 78-58

16 september 16:00 Alvik – Telge, Åkeshovshallen 81-57

22 september 16:00 Alvik – Luleå, Åkeshovshallen 82-73
23 september 12:00 Alvik – Luleå, Åkeshovshallen 88-86

A3 BASKET

8 september 15:00 A3 – Alvik, Dragonskolan Umeå, 53-54
9 september 12:30 A3 – Alvik, Dragonskolan Umeå 78-58

16 sepember 18:00 Reyer Venezia – A3, Venedig, Italien 78-60
17 sepember 18:00 Reyer Venezia – A3, Venedig, Italien 65-59

24 september 16:00 UMMC Ekaterinburg – A3, UMMC Cup, Ekaterinburg, Ryssland 79-50
26 september 13:30 Nadezdha – A3, UMMC Cup, Ekaterinburg, Ryssland 87-55

EOS

8 september 17:00 Eos – Stevnsgade (DK), Eoshallen, Lund, 57-54

15 september 11:00 Högsbo – Eos, Huskvarna sporthall 64-72
15 september 20:00 Eos – Hörsholm (DK), Sandahallen, Huskvarna 89-75
16 september 15:30 Wetterbygden – Eos, Huskvarna sporthall 46-60

22 september 14:00 Stevnsgade (DK) – Eos, Köpenhamn, seger för Eos med 21 poäng

HÖGSBO

15 september 11:00 Högsbo-Eos, Huskvarna sporthall 64-72
15 september  20.00 Wetterbygden – Högsbo, Huskvarna sporthall 65-46
16 september  11.00 Hörsholm (DK) – Högsbo, Sandahallen, Huskvarna 69-78

LULEÅ

22 september 16:00 Alvik – Luleå, Åkeshovshallen 82-73
23 september 12:00 Alvik – Luleå, Åkeshovshallen 88-86

MARK

1 september 16:00 Mark – Brahe, Kinnahallen, en scrimmage som Mark vann

8 september 13:00 Mark – Hörsholm (DK), Helsingborg, 58-82
9 september 13:00 Helsingborg – Mark, Helsingborg 61-41

15 september 13:30 Mark – Haukar (IS), Gentofte (Danmark) 51-61
16 september 11:30 Mark – Stevnsgade (DK), Gentofte (Danmark) 58-71

NORRKÖPING DOLPHINS

8 september 14:00 Telge – Norrköping, Rosenborgshallen, Södertälje 73-65

14 september 19:00 Norrköping – Leicester Riders (UK), Stadium Arena, Norrköping 76-72
15 september 17:00 Norrköping – Leicester Riders (UK), Stadium Arena, Norrköping 82-77

21 september 17:00 Kibirkstis (Litauen) – Norrköping, Vilnius, Litauen 75-70
22 september 14:00 Aistes LSU (Litauen) – Norköping, Vilnius, Litauen 56-60
23 september 11:00 Kibirkstis (Litauen) – Norrköping, Vilnius, Litauen 80-75

TELGE BASKET

4 september 19:00 Telge – Alvik, Täljehallen A, 65-67

8 september 14:00 Telge – Norrköping, Rosenborgshallen, Södertälje, 73-65

16 september 16:00 Alvik – Telge,  Åkeshovshallen 81-57

22 september 14:30 Visby – Telge, A7-hallen, Visby 69-62
23 september 16:15 Visby – Telge, A7-hallen, Visby 63-69

UPPSALA BASKET

8 september 13.30 Fryshuset – Uppsala, Fryshuset,  52 – 72

15 september 14.00 Huddinge – Uppsala, Stuvstahallen 47-99

16 september 11:00 Uppsala – Östersund, Östervåla sporthall 62-69

20 september 19.30 Uppsala – KFUM Blackeberg, SEB USIF Arena, Uppsala 67-55

WETTERBYGDEN SPARKS

1 september 15.00 Wetterbygden – Stevnsgade (DK) 80-53
2 september 14.00 Wetterbygden – Stevnsgade (DK) 57-47
14 september 20.00 Wetterbygden – Hörsholm (DK), Huskvarna sporthall 68-75
15 september 20.00 Wetterbygden – Högsbo, Huskvarna sporthall 65-46
16 september 15.30 Wetterbygden – Eos, Huskvarna sporthall 46-60
22 september  15:00 Leicester Riders (UK) – Wetterbygden, Leicester, England 84-72
23 september 16:00  Leicester Riders (UK) – Wetterbygden, Leicester, England 90-51
VISBY LADIES

1 september 15.00 Oskarshamns BBK – Visby Ladies 32-46 (4×8 Minuter)
2 september 12.00 Oskarshamns BBK – Visby Ladies 26-48 (4×8 Minuter)

22 september 14:30 Visby – Telge, A7-hallen, Visby 69-62
23 september 16:15 Visby – Telge, A7-hallen, Visby 63-69

Share

Kommentera

All rights reserved © 2016 PASSION4BASKETBALL.SE